Gümrük Danışmanı Kimdir Ve Ne İş Yapar

Uluslararası ticarette gümrük müşavirliği diğer adıyla gümrük danışmanlığı, kanuni işlerin takibinde önemli bir meslektir. İthalat ve ihracatta yetki görevlerini kanunun belirlediği gümrük danışmaları, bu konuda güncel resmi prosedürü uygulamakla yükümlüdür. Gümrük müşavirleri, işlemlerden sorumlu tutulan kişidir. Bu hizmette karşılıklı güven en önemli konulardan biridir. Uluslararası ticaret kanunları sert yaptırımlara sahiptir. Bu konuda yapılacak hatalar ithalat ve ihracat firması için ciddi anlamda maliyetli olur. Bu nedenle her zaman için profesyonel gümrük müşavirlerine ihtiyaç vardır.

Gümrük Müşaviri Şartları

İthalat ve ihracatın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinde önemli rol oynayan gümrük danışmanları, hukuk, iktisat ve maliye gibi bölümden mezun olan kişilerdir. Danışman olmak için sicilin temiz olması, T.C vatandaşı olunması ve iki yıl staj yapılması gerekir. Gümrük danışmanlığı için iki yıl süreyle danışman yardımcısı olunması gerekir. Medeni hakları kullanma hakkına sahip olunması ve kamu haklarından mahrum olunmaması, danışmanlarda aranan özelliklerdendir. Kanun çerçevesinde danışmanlarda aranan en önemli özellik sicilin temiz olması ve güven vermesidir. Bu mesleği seçmek isteyen kişiler, öncelikle gümrük danışmanlığını araştırmalıdır. Profesyonel danışmanlık hizmeti veren kişiler, mesleğin gereğini yapan güvenilir kişilerdir.

Gümrük Danışmanlığı Genel Özellikleri

Gümrük müşavirleri, kanunların belirttiği şartlar çerçevesinde, ithalat ve ihracat firmaları için resmi başvuru işlemini gerçekleştirir. Başvuru işlemleri ve diğer işlemler, ithalat ve ihracat kanunlarına uygun şekilde gerçekleşmektedir. Uluslararası ticaret firmaları adına bütün resmi işlemleri üstlenen danışmanlar, anlaşma sağladıkları firmalar adına gerekli bütün işlemleri gerçekleştirirler. Firmalar yapılan işlemleri online takip edebilir. Bu sayede firma yapılan işleri kolaylıkla takip eder ve konu hakkında bilgi sahibi olabilir. Kanuni çerçevede verilen beyanların yanlış olması veya eksik olması, ceza kesilmesine neden olabilir. Cezadan kurtulmak için ilk önemli adım güvenilir ve işinde uzman gümrük danışmanlığı tercihi yapmaktır. Başarılı birçok ithalat ve ihracat firması, her zaman için bu kategoride güven veren ve başarılı danışmanları tercih etmektedir. Müşavirlerin ehil olması ve güvenilir olması, ithalat ve ihracat firmaları için başarı merdiveninin ilk önemli basamağıdır . Gümrükleme, lojistik ve danışmanlık kategorisinde hizmet veren müşavirler, üniversitelerde ders verme yetkisine sahiptir. Karşılıklı güvenin yanı sıra tecrübe konusu da bu kategoride önemli bir konu olarak değerlendirilmektedir.

Gümrük Danışmanlığı Çalışma Alanı

Her bölgenin belli bir gümrük müşavirliği vardır. Bu bölgeler, kendi sınırları dışındaki müşavirliklere müdahale edemez. Her bir müşavir, bağlı olduğu müşavirliğin sınırları içerisinde hizmet verebilir. Yaşadığınız bölgenin gümrük müşavirliğine bağlı danışmanlarla çalışmanız sizin için daha kolay olacaktır. Ancak son yapılan düzenleme ile birlikte dilekçe veren müşavirler, bağlı bulundukları müşavirliklerin sınırları dışında da hizmet verebilir. Bu değişiklik müşavir sıkıntısını büyük ölçüde çözüme kavuşturmuştur. Anlaştıkları firmalar adına bütün resmi işlemleri ve başvuruları takip eden müşavirler, genellikle bağlı bulundukları müdürlüklerin yakınlarında ikamet eder. Müdürlüğe yakın gümrük danışmanları, müdürlüğe kolaylıkla ulaşabilmek için müdürlüğe yakın iş yerlerini tercih eder. Zamandan kazanmak ve takip işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için müşavirliğe yakın olan iş yerleri tercih edilmiştir.

Danışmanınız Gerekli Belgelere Sahip Olmalı

Müşavir yani danışman tercihi yaparken resmi kategoride yetkili olan ve gerekli belgelere sahip kişilerin tercih edilmesi gerekir. Yetkisiz kişiler, resmi başvuru işlemlerinde ve diğer işlemlerde firmaları mağdur edebilir. Böyle bir durumda yasal konularda ciddi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Gümrük müşaviri ile ilgili tercih yaparken bazı konulara dikkat etmelisiniz. Tercihini yaparken, Profesyonellik, işin ehli olma ve aynı zamanda danışmanlıkla ilgili belgelere sahip olma gibi konular değerlendirilmelidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir