Gümrük Firmaları Ne İş Yapar

İthalat veya ihracat yapan tüm firmalar gümrük mevzuatı gereği gerekli işlemleri yapmakla yükümlüdür. Mevzuata uygun olarak yapılacak tüm işlemlerin yanı sıra, ihraç edilecek veya ithal edilecek ürüne ilişkin gerekli düzenlemelerin yapılması firmanın güvenliği ve itibarı açısından çok ama çok önemlidir. Gümrükleme firmaları, mevzuata uygun olarak yapılacak gümrük işlemlerinin gerçekleştirilmesinde, güvenliklerini ve itibarlarını koruyacak sürece alan açmada büyük rol oynamaktadır. Tabi ki bu durumda gümrükleme firmalarının ne yaptığı sorusu sorulur.

Gümrük Firmaları Neler Yaparlar?

Gümrük firmaları ne yapar sorusunun cevabının verilebilmesi için, bu danışmanlık firmalarının ithalat ve ihracat işlemlerindeki rolünün bilinmesi gerekmektedir. İşlem için gerekli içeriğin bilinmesi ve buna göre işlem hacminin sağlanması oldukça önem arz etmektedir.

İthalat

İthalat sürecinin gerçekleştirilmesi sürecinde öncelikle gümrükleme firmaları, ithal edilmesi planlanan eşyanın varış sürecinde gerekli tüm evrak işlerinin alınmasını sağlar. Gümrükleme firmaları, yasal olarak gelişme sürecine dahil olmanın yanı sıra, ithalat sırasında olası hasar veya benzeri durumların tespit edilmesinde ve müşteriye bildirilmesinde de görev almaktadırlar.

İhracat

İhracat işlemlerine ilişkin işlemlerde gümrükleme şirketleri, ithalat gibi tüm durumları aynı şekilde kontrol etmeyi taahhüt eder. Bu işlemlerde ihraç edilmesi planlanan mal veya malların eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilip edilmediğini ve gerekli tüm evrak işlerinin dış ticaret hukuku kurallarına uygun olup olmadığını kontrol eder.

Serbest Bölge İşlemleri

Gümrükleme firmaları, serbest bölge dahilinde ticari faaliyetlerde yapılacak işlemlerde gerekli belgelerin hazırlanmasında ve gerekli izinlerin talep edilmesinde rol alır.

Gümrük Firmalarının Ücretleri

Ücretleri Resmi gazetede yer alan tutarlar dikkate alınarak gümrük müşavirlik ücretleri uygulanır. İthalat ve ihracat firmaları tarafından gümrük işlemlerinde yapılan her türlü işlem gider kalemleri de belirlenen sabit ücretler doğrultusunda ücretlendirilir. Buna göre, işlem ücretleri karayolu, denizcilik ve havacılık sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Son yönetmeliğe göre farklı hizmetler için sürekli danışmanlık noktasında işlem ücretleri, kara ve hava yoluyla ihracat ve ithalat için ücret tarifeleri, danışmanlık hizmet ücretleri, belirtilen sayının üzerinde faaliyet gösteren şirketler için indirim tarifesi gibi hususlar fiyatlandırmada farklılıklara neden olmaktadır.

Gümrük Firmalarının Çalışma Alanları

Gümrük işlemleri, gümrük firmaları bünyesinde bulunan gümrük müşavirleri aracılığıyla gerçekleşir. Bünyesinde bulunan gümrük müşavirlerinin çalışma alanları kanunla belirlenir. Bu alanlara ve bilgilere göre, gümrük memurları dilekçe vererek, çalışma alanları dışındaki işleri takip etme yetkisine sahiptirler. Ofisler genellikle çalıştıkları gümrük bürolarının yakınında bulunur. Bunun sebebi, olayların yakından takip edilmesinin daha kolay olmasıdır.

Fiyatlar Neye Göre Belirlenir?

İki devlet arasında mutabık kalınan miktarlar üzerinden belirlenen bu ücretlerin belirli kriterleri vardır. Ürün sevkiyatı, fiyatın değiştirilmesinde çok önemli bir rol oynar. Aynı zamanda ürünün kalitesi ve miktarı da gümrükleme fiyatlarını etkiler. İhraç ürünleri için ortalama fiyat, her yıl hükümetler tarafından belirlenen miktarlar üzerinden alınır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir