Gümrük İşlemlerinizi Profesyonellere Bırakın

Dijital teknoloji sayesinde artık oturduğunuz yerden uluslararası ticaret yapabiliyorsunuz. Birkaç telefon görüşmesi, banka havalesi ve ürünlerin gönderilmesiyle ticaretinizi tamamlayabiliyorsunuz. Bu işlemler yurt dışı ticari faaliyetin kolay kısmı. İlk defa uluslararası ticari faaliyette bulunacaksanız profesyonel destek alarak, bu işleminizi de kolayca yürütebilirsiniz.

Türkiye bağımsız bir ülke olduğu için kendi gümrük bölgesi bulunuyor. Gümrük bölgesine giren, her türlü ürün ve eşyanın gümrük işlemleri bulunuyor. Bu konuda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın belirli kıstasları bulunuyor. Her türlü ürünün ithalatını yapamıyorsunuz. Gümrük bölgesine giren ürünleri teslim alana kadar da birçok prosedürü yerine getirmeniz gerekiyor. Bu işlemler için de profesyonel bir desteğe ihtiyacınız bulunuyor.

Gümrük İşlemleri Nelerdir?

Yurt dışında bir şirketle ticari anlaşmanızı yaptınız. İster ihracat isterseniz ithalat yapın, mallar gümrük bölgesine geldiğinde gümrük işlemleri süreci başlıyor. Malların taşınması için nakliye şirketiyle anlaşmanız gerekiyor. Bu nakliye şirketi taşıdığı mallar için gümrük beyannamesi veriyor.

Gümrük beyannamesi; Alım-satıma konu olan eşyanın Türkiye Gümrük Bölgesine alınması veya dışına çıkarılması aşamasında devletin bilgilendirilmesidir. Beyanname yazılırken malın cinsi, kap adedi, brüt ve net ağırlıklar, mal bedeli gibi bilgileri doğru yazmanız gerekiyor. Çünkü yazdığınız beyannamenin bağlayıcı özelliği vardır. Gümrük kontrolüyle verdiğiniz beyannamenin birbiriyle örtüşmesi gerekiyor.

– Nakliye firması taşıdığı mal ile ilgili özet beyan hazırlayarak, gümrüğe teslim ediyor.

– Firma olarak siz de gümrük beyannamesiyle birlikte, ithalat yapıyorsanız; ithal lisansı, araç karayolu uygunluk, kontrol, gözetim, peşin ödemelerde döviz alım (DAB) veya döviz satım belgelerini (DSB) teslim ediyorsunuz.

– Kabul aşamasında ise; Orijinal fatura, ithal eşyasına ait kıymet bildirim formu, dolaşım belgeleri, çeki listesi, konşimento veya yük senedi, navlun faturası, sigorta poliçesi, fon alındı makbuzu, uygunluk yazısı gibi belgeleri teslim ediyorsunuz.

– Beyanname ve belgeler gümrük kaydına alınıyor. Duruma göre belge kontrolü veya mallar için fiziki kontrol yapılıyor.

– Eşyaların gümrük vergisi ve KDV, ÖTV gibi vergileri hesaplanarak, ödenmesi isteniyor.

Gümrük İşlemleri Uzmanlık İsteyen Bir Süreçtir

Gümrük mevzuatı çok kapsamlı ve uzmanlık isteyen bir sistemdir. Yurt dışından malı alıp, gümrükten vergisini ödeyerek geçmekle süreç bitmiyor. İthal ettiğiniz mallar, gümrük bölgesinde, araçlardan indiriliyor. Gümrük memurları tarafından gümrük işlemleri tamamlanana kadar orada kalıyorlar.

Gümrük işlemlerinin sorunsuz ve hızlı ilerlemesi için özet beyan, gümrük beyannamesi, ürünlerin doğru GTİP yapılması, faturaların ve belgelerin hazırlanması, kontrollerin yapılması, vergilerin tespit edilip, ödenmesi gibi uzun bir süreç sizi bekliyor.

Gümrük işlemlerini kendiniz veya şirketinizde bu işlerle görevli biri de yürütebilir. Fakat mevzuat sürekli değiştiği, vergi oranlarının ve eşya sınıflarının güncellendiği ortamda, yanlış yapmaya müsait bir durumdasınız. Halbuki gümrük işlemlerinde hataya yer yoktur. Yanlış vergilendirme ve cezai yaptırımın yanı sıra, ürünlerin geri gönderilmesi, itlaf edilmesi de söz konusudur.

Gümrük İşlemlerinizi Profesyonellere Bırakın

İhraç veya ithal ettiğiniz eşyaların gümrük bölgesinden sorunsuz ve hızlı şekilde geçmesini istiyorsanız, bu işi profesyonellere bırakacaksınız. Bu konuda Varyant Gümrük Müşavirliği, yurt dışı ticari faaliyette bulunan firma ve kişilere uzman desteği sunuyor. Gümrük mevzuatı ve uluslararası anlaşmalar alanında yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip müşavirleriyle her türlü danışmanlık hizmetini veriyorlar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir