Gümrük Müşaviri Kimdir Gümrük Müşavirliği Ne İş Yapar

Uluslararası ticaret yapan firmalar, kanuni işlerinin takibini yapmak zorundadırlar. Bu takip işleri de gümrük danışmanları yani gümrük müşavirleri tarafından takip edilir. İthalat ve ihracatta yetkileri kanunla belirlenen gümrük danışmanları, ithalat ve ihracat konusunda güncel resmi prosedürü uygulamakla yükümlüdürler. Yapılan işlemlerden de sorumlu tutulan kişilerde gümrük danışmanlarıdır.

Gümrük Müşavirliği Nedir?

Gümrük Müşaviri, Uluslararası ticarette kanuni işlerin takibinde önemli bir meslektir. Gümrük Müşavirliğinin diğer adı da gümrük müşavirliğidir. İthalat ve ihracat için önemli olan ve kanunla belirlenen yetkileri bulunan gümrük müşavirliği, ithalat ve ihracatta resmi olan prosedürü uygulamak zorundadırlar. Yapılan işlemden de sorunlu tutulanlar bu kişilerdir. Karşılıklı güven bu hizmetlerde önemli bir konudur. Uluslararası ticaret kanunları çok önemli konulardan biri olduğundan, bu konuda yapılacak olan hatalar, ithalat ve ihracat yapan firma için ciddi anlamda maliyetli olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı profesyonel bir gümrük müşavirliği ihtiyacı her zaman olacaktır.

Gümrük Müşaviri Şartları Nelerdir?

Gümrük Müşaviri olmak isteyenlerin şu şartları taşıması gerekir.

1-Gümrük müşaviri olmak isteyen kişiler, hukuk, iktisat ve maliye gibi bölümlerden mezun olan kişilerden olması gerekir.

2-Gümrük Müşaviri olmak isteyen kişilerin sicilinin temiz olması gerekir.

3-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

4-Gümrük Müşavirliği alanında 2 yıl staj yapmış olması gerekir.

5-Gümrük Müşavirliği için iki yıl süreyle danışman yardımcılığı görevini yürütmüş olmak gerekir.

6-Medeni hakları kullanma yetkisine sahip olunması gerekir.

7-Kamu haklarından mahrum olunmaması gerekir.

Bu şartlar gümrük danışmanlarında aranan özelliklerdir.

Gümrük Müşavirliğinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Gümrük danışmanlarının genel özellikleri şunlardır.

1-Gümrük danışmanları, kanunlar çerçevesinde ithalat ve ihracat firmaları için resmi başvuru işlemlerini gerçekleştirir.

2- Gümrük danışmanları, başvuru işlemleri ve diğer işlemleri ithalat ve ihracat kanunlarına uygun şekilde gerçekleştirirler.

3-Gümrük danışmanları, uluslararası ticaret firmaları adına bütün resmi işlemleri, anlaşma sağladıkları firmalar adına takip ederler.

4-Gümrük danışmanlarının yaptığı işlemleri firmalar online olarak takip edebilirler.

5-Gümrük danışmanlarının işleri takip etmesi sonrasında, firmalar bu işleri kolayca takip ederek, konu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

6-Kanun çerçevesinde verilen beyanların yanlış olması ya da eksik olması, cezaya neden olacağından cezadan kurtulmak için öncelikli olarak işinde uzman bir gümrük Müşaviri ile çalışmak gerekir.

7-Gümrük danışmanlarının işinin ehli ve güvenilir olması, ithalat ve ihracat yapan firmaların başarı merdivenlerinin önemli bir basamağıdır.

8-Gümrük danışmanları üniversitelerde ders verme yetkisine de sahiptirler.

9-Gümrük danışmalığında tecrübe de olmazsa olmaz olarak değerlendirilir.

Bu gibi özellikler gümrük Müşavirliği mesleğinde aranan özelliklerdir.

Gümrük Müşavirliğinin Çalışma Alanı Nerelerdir?

Her bölgenin belli olan bir gümrük müşavirliği vardır. Her bölgenin gümrük Müşavirliği farklı olduğundan kendi sınırları dışına müdahale etmez. Yaşanılan bölgenin gümrük danışmanlarıyla çalışmak daha kolay olmaktadır. Dilekçe veren gümrük danışmanları son değişiklikle bağlı bulundukları müşavirlik dışında da hizmet vermeye başladı. Böylece gümrük Müşaviri sıkıntısı da çözüme kavuşmuş oldu. Gümrük danışmanları, bağlı bulundukları müdürlük yakınlarında ikamet ederler. Zamandan kazanmak ve sorunsuz olarak işlemleri gerçekleştirmek için müdürlük yakınında işyeri açarlar.

Gümrük Müşaviri Hangi Belgelere Sahip Olmalı?

Gümrük Müşaviri tercihi yaparken, gerekli belgelere sahip kişiler tercih edilmelidir. Yetkisiz kişiler resmi başvuru ve diğer işlemlerde mağduriyetlere neden olabilir. Gümrük danışmalığı tercihinde işin ehli olma, profesyonel olma ve danışmanlıkla ilgili belgelere sahip olma gibi konular değerlendirilerek seçim öyle yapılmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir