Gümrük Müşavirliği İçin Bilinmesi Gerekenler

Gümrük müşaviri gümrük idare işlemlerinde dolaylı bir temsilci rolü ile yapılan işin takibini, eşya sahibi tarafından noter yolu ile tasdiklenmiş vekaletname ile yapan kişidir. Gümrük müşavirleri iş takibi yanında her türü dış ticaret işi için danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bu hizmetlerin doğru bir şekilde verilmesi ve mevzuat dahilinde olan eğitimlerin alınabilmesi için doğru firma ile çalışmak önemlidir. Bizim size önerimiz Varyant Gümrük firması olacaktır. Varyant Gümrük firmasının verdiği hizmetleri incelemek için varyantgumruk.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gümrükçe Onaylanmış İşlem Nedir?

Gümrükçe onaylanmış işlem takibinin yapılacağı eşyanın gümrük rejimine tabi tutulması ve eşyanın serbest bölgeye götürülmesini sağlamak anlamına gelir. Bunun haricinde eşyanın ithalat ya da ihracatının sağlanarak eşyanın tasfiye edilmesini de kapsamaktadır. Gümrükçe onaylanan bir diğer işlem ise eşyanın terk edilip, imhasının sağlanabilmesidir.

Gümrük Müşavirinin Doğrudan ve Dolaylı Temsili

Gümrük müşavirinin doğrudan temsili, temsilcinin başkası adına veya hesabına doğrudan müdahale etmesi durumu olarak tanımlanmaktadır. Örneğin temsil edilecek kişi doğrudan firma sahibi ise firma bir tüzel kişilik sahibi olduğundan bu durum geçerli olmaktadır. Gümrük müşavirinin dolaylı temsili ise daha çok karşılaşılan bir durum olarak kaşımız çıkmaktadır. Gümrük müşavirliği tanımında da dolaylı temsil durumu söz konusu olmaktadır. Dolaylı temsil işleminin yapılabilmesi için gümrük müşaviri yetki ve sorumluluklarına sahip olunan belgenin olması gereklidir. Bu sayede yapılan iş takibi ve dış ticaret işlemleri gümrük müşaviri sorumluluğunda olmaktadır.

Gümrük Müşaviri Nasıl Olunmaktadır?

Gümrük müşaviri olmak bir süreci kapsamaktadır. Kişi gerekli bütün şartları yerine getirmeden gümrük müşaviri verilemez. Öncelikle kişin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Medeni haklarını kullanma ehliyetine de sahip olması ve kamu haklarından kısıtlı olmaması esas şartlarındandır. Gümrük müşaviri olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden 4 yıllık lisans diploması olması zorunludur. Bu bölümler işletme, iktisat, hukuk, maliye, endüstri mühendisliği, bankacılık olmaktadır. Ayrıca gümrük ve dış ticaret konularını kapsayan 2 yıllık ön lisans mezunları da gümrük müşaviri olabilmektedir.

Gümrük Firmalarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Eşyaların ve iş takibinin doğru şekilde çalışması, dış ticarette usulsüzlük ve yolsuzlukların önlenebilmesi, kalite ve kontrol mekanizmalarının oluşturulabilmesi adına gümrük firmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Dış ticaret sektörü oldukça kapsamlı ve geniştir. Çalışan insan sayısının takibi yapılan ürünlerin fazlaca olması bu sektörün kontrol edilebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu anlamda doğru gümrük firması tercih edilmesi hayati bir önem taşımaktadır. Varyant Gümrük yüzde yüz müşteri memnuniyeti odaklı iş politikası ve çağın getirdiği teknolojik gelişmeleri sektöre entegre ediyor olması ile sektörün öncü firmalarından biri olmayı başarmıştır. Özellikle gelişmiş kalite kontrol ağları ve uzman kadrosu ile dış ticaret sektöründe güven vermeyi de başarmıştır. Firma bünyesinde çeşitli eğitimler de vererek bu konuda tercih edilebilirliğini arttırmıştır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir