Ticarette Gümrükleme Firmaları Neden Önemlidir

Ticaret Bakanlığınca verilmiş yetkileri kullanan gümrükleme firmaları, yasal yoldan, ticaret eşyası ya da malının onaydan geçmesi ve kullanıma dahil edilmesinde uygun yolu izlerler. İlgili süreci temsîlen ya da dolaylı olarak vekâleten düzenler, takip eder, sonuca ulaşması için çalışır.

 Firmaların Hizmetleri Şöyle Sıralanabilir

– Gümrük Müşâvirliği

– Mevzuat Danışmanlığı

– İnteraktif Gümrükleme

– Hukukî Danışmanlık

– Gtip Danışmanlığı ve TAREKS, TSE, CE, TPS Hizmetleri

– Eğitim Hizmetleri

– Sonradan Denetim- Kontrol

– Lojistik ve Yurtdışı Nakliyat Hizmeti

 Başlıca Kuruluş Amaçları

Ticaret Bakanlığı Gümrük İdaresince yapılan resmî duyuru doğrultusunda güvenli bir ticaretin sağlanması için hizmet vermekte olan gümrükleme firmaları, işlemin sonuçlandırılmasına kadar olan süreçte uygulanması gereken tüm faaliyetlerde yol gösterici görevi üstlenir. Sonradan yapılan kontrol esnasında tüketici ve devletin haklarını gözeterek doğru ve güvenli ticaret yolunu işaret eder, yardımcı olur. Ticarette sorun yaşanmamasını temel alarak ticari hak ve yasların uygulanması rolünü üstlenir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Gümrükleme firmalarında başlıca dikkat edilmesi gerekenler: Firmanın saygınlığı, tanınırlığı, güvenirliği, portföyü, hizmet ağı, müşteri iletişimi gibi başlıca özelliklerdir. Daha ileri ve etkin bir hizmet anlayışını benimseyen bazı gümrükleme firmaları mobil- web gümrük uygulamalarıyla online hizmet anlayışlarıyla le daha hızlı ve interaktif hizmet sunarak diğer firmalardan ayrılabiliyorlar. Bu yüzden etkinlik açısından yolda bırakmayacak gümrükleme firmalarını tercih etmek baştan sona ticareti güvence altına almanın dikkat edilmesi gereken temel yollarından sadece biridir.

Gümrüklemede Artı Değerler

Hizmet ve sorumluluk alma başarısıyla, tecrübe ve teknolojik yatırımlar da gümrükleme firmalarını tercih ve eleme açısından göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bu hizmetleri veren bir firmaysa da bu tür yenilikçi, çözüm odaklı ve sağlıklı bir işlem sürecini başarıyla takip edebilmeli, sonradan kontrol faaliyetlerinde etkili tecrübeye sahip olmalı, İşlemi başarıyla sonuçlandırmalıdır. Uzman kadro, Hızlı ve kesin işlem sonuçlandırma hedefiyle hizmet vermelidir. Büyük ölçekli firmalara da hizmet sunabilmeli ve sunduğu hizmeti karşılayabilme tecrübesine sahip olmalıdır. Gizlilik ve güvenlik kurallarına uygun davranmalı, etik ticaret anlayışı gütmelidir. Ülke içinde her noktada hizmet verebilmeli ve geniş hizmet ağına sahip olmalıdır. Kurumsal firma imajını daima korumalı. Teknolojik alt yapısını güçlendirerek ve çağa uydurarak, sürekli faaliyet alanını sağlam ve yeniliklere açık tutmalı. Müşteriyi doğru yönlendirerek sonuca ulaştırmalıdır. Sonradan kontrol hizmetleriyle işin sağlamasını yaparak, temiz ticaret anlayışıyla işin teslim sürecini başarıyla yönetmelidir.

Gümrüklemede Sertifikanın Önemi ve Bazı Önemli Belgeler

Gümrükleme firmalarında aranan;

– OHSAS 18001 İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası

– ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası

– ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti ve Şikâyetleri Sistemi Sertifikası

– ISO 14001Çevre Yönetimi Sistemi Sertifikası

– ISO 37001 Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücâdele Yönetim Sistemi Sertifikası

Başlıca aranan belgelerdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir